אתר מסעות בחיים | אילה כץ
עברית  |  English  |  
העגורים - הנצחה יוצאת דופן  |  חמישה ימים בפולין עם עדים במדים  |  מכתב לרמי, יום הזיכרון 2017  |  
 
מוזמנים לשתף :)
FacebookTwitterנספח א - הודעה על המחקר  

Back
דף הבית >> אלמנות ארוכת טווח >> נספח א - הודעה על המחקר

הודעה זו פורסמה בפורום לאחר התחלת המחקר, וההכרה כי זהו נושא המחקר לתזה שלי. לא התקבלה תגובה של סירוב או רצון שלא להיכלל במחקר.

שלום לכולכם,

אתן בוודאי זוכרות את חיפושי הנואש מראשית ימי הפורום אחר מחקרים פסיכולוגיים, סוציולוגיים או אחרים על אלמנות, כפי שבאה לידי ביטוי שנים אחרי האובדן. בתקופה ההיא אמנם לא מצאתי, אבל בעקבות פגישה עם פרופסור שמשון רובין מאוניברסיטת חיפה, נולד המסמך "אלמנות ארוכת טווח" והועלה לאתר. הסקרנות שלי הלכה וגברה. בינתיים התקדמתי בלימודי, והחלטתי לחקור את נושא האלמנות ארוכת הטווח כחלק מעבודת התזה לתואר שני. אמנם מצאתי, בחלקו הראשון של המחקר שלי, מחקרים רבים מספור על שכול ואובדן ועל אלמנות (widowhood), אבל כמעט לא מצאתי דבר על נשים שהתאלמנו צעירות, כפי שהן שנים, עשרות שנים, אחרי האובדן. מצאתי גם מעט מאד איזכורים במחקרים על אלמנות הנמצאות בפרק ב' בחייהן.

אחרי הרבה חשיבה וחיפושים הגעתי להבנה כי חלק מהמחקר שלי עוסק בעצם בנושאים אשר הועלו כאן בפורום לאורך קיומו. חשבתי להיעזר בכן כדי להביא את הדברים הכי אמיתיים שאפשר, כדי להשמיע את שנאמר כאן, את הקול הייחודי שלנו, במקומות נוספים. מאחר ואין דרך להגיע לכל אחת באופן אישי, הייתי רוצה לבקש ממי שאינה רוצה שאצטט את דבריה, להודיע לי במייל (כתובת).
 
מובן מאליו שהשמות של מי שהזדהתה באתר בשמה, כמו גם כל פרט מזהה אחר, ישונו ויעוותו, כך שלא ניתן יהיה לזהות במי מדובר. ברור גם כי לא אעשה כל שימוש במידע שלא מופיע באתר באופן גלוי לכולם, ובוודאי לא במידע מתוך פורום התמיכה הסגור לקהל הרחב.
 
שני הנושאים לגביהם אחפש כאן ציטוטים הם:

1.      ההתייחסות שלנו לאלמנות בכלל, לנושאים ולרגשות הקשורים לאלמנות, לשנים שעברו, לאירועי חיים המושפעים מהאלמנות, הרגשות העולים בתקופות מיוחדות, כמו יום הזיכרון, גיוס ילד, לידת נכדים

2.      התייחסויות שלנו למקום הזה שפתחנו כאן, לאתר, לפורום, האם הוא תורם משהו למשתתפים, באיזה אופן (ואין הכוונה למתכונים או לבחירות : - ) )

מטרת המחקר היא בעצם לחקור את החוויה האנושית של ההתאלמנות בגיל צעיר, את החוויה של החיים שלנו עם, לצד ובעקבות החוויה הזו לאורך השנים. אני מקווה כי המחקר יביא להבנה טובה יותר של הנושא. העמקת הידע בתחום קבוצות מקוונות, יוביל אולי לשימוש רחב ומקצועי יותר בכלי הזה לטובת אוכלוסיות נוספות, לטובת העמקת הקשר בין ארגונים לאנשים העובדים מולם (במקרה שלנו, משרד הביטחון למשל) ולטובת העמקת הסיוע והתמיכה הענייניים (זכויות, אירועים) והרגשיים.

חשוב לי להראות, בעזרתכן, כי תהליך האבל אינו כמו שפעם תפסו אותו: כמה שלבים וחוזרים לחיים. כן, חוזרים לחיים, אבל אחרת. עם מטען נוסף, עם הסתכלות אחרת, עם פגיעות שנשארות לאורך שנים ארוכות וגם עם צמיחה כתהליך שנובע מההתמודדות עם כל מה שעלינו להתמודד איתו.

אני מאמינה כי הסיפורים שעלו כאן, סיפורי החיים, סיפורי ההתמודדות, יאירו את אלמנות צה"ל בדרך אחרת, יעמיקו את ההיכרות, שלנו ושל אחרים, עם אותם דברים שאף פעם לא דיברו עליהם. אני מאמינה כי הסיפורים והנושאים שעלו כאן יכולים לתת תקווה לאנשים אחרים בהתמודדות שלהם הן עם שכול ואובדן והן עם נושאים נוספים. עם כל הכאב והצער, הפגיעות והכעס יש כאן גם הרבה גילויים של עוצמה, של התמודדות, של תקווה.
את כל הקולות האלה הייתי  רוצה שישמעו גם בחוץ. 
 
אם יש לכן שאלות הנוגעות למחקר שלי, אתן מוזמנות להפנות גם אותן למייל.
אתן מוזמנות גם כאן להוסיף ולהשמיע את קולכן, את הקול המיוחד של כל אחת מכן, שראוי לו להישמע.

תודתי מקרב לב,

אילה
מסעות בחיים | האתר נבנה ע"י אילה כץ ayalaks@gmail.com   | התמודדות עם שכול ואובדן, חיים ומוות | ליצירת קשר לחץ כאן | © כל הזכויות שמורות
לייבסיטי - בניית אתרים