אתר מסעות בחיים | אילה כץ
עברית  |  English  |  
העגורים - הנצחה יוצאת דופן  |  חמישה ימים בפולין עם עדים במדים  |  מכתב לרמי, יום הזיכרון 2017  |  
 
מוזמנים לשתף :)
FacebookTwitterתקציר, הקדשה ותודות  

Back
דף הבית >> אלמנות ארוכת טווח >> תקציר, הקדשה ותודות
תקציר
מטרת המחקר הייתה לגלות מהי החוויה של אלמנות צה"ל אשר השתתפו בקבוצה מקוונת. המחקר ביקש לזהות את התמות המרכזיות אשר הובאו על ידי הנשים לפורום ביחס לחייהן וביחס לחוויית השתתפותן בקבוצה המקוונת. מעבר לכך, שאיפתי הייתה גם למצוא משמעות מעבר לתמות, מעבר להתנסות, מעבר לסיפור. המחקר, בקונטקסט של קבוצה מקוונת, סייע, במהלך מסע החיפושים, לחשוף תהליכים ותופעות קבוצתיות, המוכרים מהעולם של מפגשי פנים אל פנים בקבוצות.

החקירה האינטואיטיבית (Intuitive Inquiry), המעוגנת בשדה המחקר היוריסטי, שימשה מסגרת-על לתהליך כולו. תהליך ניתוח תמטי מובנה (Grounded Theory) שימש לאיסוף, ארגון וניתוח כתיבתן של הנשים בקבוצה המקוונת. כתיבה של כשנה וחצי בפורום פתוח באינטרנט נאספה, סוננה ונחקרה במסגרת עבודה זו. הנשים כתבו על חייהן, על הדרך הייחודית בה הן רואות את החברה הישראלית, על הדרך בה הן מתייחסות וחשות את הציפיות מהן, כאלמנות צה"ל. הן כתבו גם על הקבוצה המקוונת עצמה, על מה שהכתיבה, שלהן ושל אחרות, מעוררת בהן. הן התייחסו בכתיבתן אחת לשנייה, חלקו כאב ושמחה, יחד עם חלקי חיים וחלקי עצמי מגוונים. הן בכו יחד, צחקו יחד, חלקו ברשת מפגש בין אישי מרגש.

הקסם והעוצמה של מפגש קבוצתי פנים אל פנים גילו את עצמם, חשפו את נוכחותם, גם בקבוצה המקוונת, מאפשרים למשתתפות לגלות את עצמן דרך המגע, הקשר, ההחזקה וההכלה, ודרך ההדהוד בינן לבין האחרות.
 
הקדשה
עבודה זו מוקדשת לזכרו של בעלי, רמי כץ ז"ל, אשר נפל במהלך שירות מילואים, בעת ששירת את מדינתו, מדינתנו. לזכרם של חללי צה"ל אשר נפלו לאורך עשורים רבים במשימת הגנת המולדת. למשפחות חללי צה"ל, אלמנות ויתומים, אשר סיפוריהם עוררו בי השראה לאורך השנים. מפגש עם מוות של אדם אהוב בגיל צעיר אינו קל. בשביל לחיות, לא רק לשרוד, אחרי מפגש כזה, נדרשות עוצמות ותעצומות נפש. אני מקדישה עבודה זו לחיים, לחיים עצמם, לחדוות החיים. ולתפארת מדינת ישראל.
 
תודות
תמיכתם,  עידודם, סבלנותם והבנתם של בני משפחתי, גילי וילדינו, אפשרו ליצירה זו להיוולד. אמונם בי ובחשיבות הנושאים אשר נחשפו במחקר זה העצימו אותי לאורך המסע. מודה להם על כך ועל נוכחותם בחיי, ממש כמו שהם. אוהבת אתכם יותר מכפי שמילים יוכלו לתאר.

מנחת המחקר הייתה ד"ר אריאל וורנר, אשר לא וויתרה. תמכה וייעצה, הקפידה על עמידה בכללים, ואתגרה אותי לאורך הדרך. יחד היו איתי גם מורי ובני כיתתי בשלוחה הישראלית של אוניברסיטת לסלי. למדנו יחד, צחקנו ובכינו יחד, היינו שם אחד בשביל השני. תרומתכם כקבוצה וכפרטים הייתה משמעותית עבורי בתהליך הארוך והמייגע. כמו שלמדנו, ידידי, Trust the process.

תודתי העמוקה לנשים אשר השתתפו בקבוצה המקוונת, אותה יצרנו יחד. מילותיכן העירו בתוכי כמעט כל רגש אפשרי. צחקנו יחד, בכינו יחד וכעסנו יחד, ואחת על השנייה. תשוקתכן לשתף אחרות בעולמכן, הדרכים בהן התייחסתן לעצמכן ולמשתתפות האחרות, הדרך בה חלקתן את תמיכתן וחמלתכן הייתה, ועודנה, מעוררת השראה.

מעבר לפרק 1: מבוא
מסעות בחיים | האתר נבנה ע"י אילה כץ ayalaks@gmail.com   | התמודדות עם שכול ואובדן, חיים ומוות | ליצירת קשר לחץ כאן | © כל הזכויות שמורות
לייבסיטי - בניית אתרים