אתר מסעות בחיים | אילה כץ
עברית  |  English  |  
העגורים - הנצחה יוצאת דופן  |  חמישה ימים בפולין עם עדים במדים  |  מכתב לרמי, יום הזיכרון 2017  |  
 
מוזמנים לשתף :)
FacebookTwitterעל ההתחלה  

Back
דף הבית >> על ההתחלה
מי יתן וכל מה שלא מדובר יהפוך למדובר, בכל תחום בחיינו, בתוכנו ומחוצה לנו ...
לאחר שנים רבות של עשייה ועבודה בתחום פיתוח תוכנה, ניהול פרוייקטים, צוותים, אנשים וטכנולוגיות, התחלתי לפני מספר שנים לימודי הנחיית קבוצות בשלוחה הישראלית של אוניברסיטת לסלי. במסגרת הלימודים נחשפתי יותר לחברי ולעצמי, כמו גם לתחום האלמנות, השכול והאובדן. אחד הדברים שהדהימו אותי יותר מכל הוא העדרם של מחקרים פסיכולוגיים, סוציולוגיים או אחרים המתארים אלמנות לאורך החיים, מעבר לשנים הראשונות לאחר האובדן. הופתעתי לראות כי קשה למצוא מחקרים על אלמנות צה"ל. 

מצאתי במהלך השנים כי תיאוריית השלבים של האבל, אותה הציגו בפני כשהתאלמנתי, אינה נחשבת היום כתקיפה. תהיתי מה מחליף אותה, וגיליתי נסיונות רבים ומגוונים ברחבי העולם להבין את המורכבות של השכול, את המורכבות של איבוד בן זוג. 
אילה כץ צילום: יהונתן שאול, מעריבצילום: יהונתן שאול, מעריב
מטרתי המקורית באתר זה הייתה לאפשר שיח חופשי על החיים לאחר אובדן בן זוג בגיל צעיר ולרכז חומר מחקרי, ספרותי ואחר על נושא האלמנות, על נושאי שכול ואובדן, לאפשר למי שרוצה לשתף, לשאול, לענות ולדון בסוגיות שונות בתחום - לעשות זאת.
במסגרת הלימודים כתבתי תיזה "אלמנות ארוכת טווח כפי שבאה לידי ביטוי בקבוצה מקוונת". סיפורים, משפטים ורסיסי חיים אשר הובאו ע"י אלמנות צה"ל, בעיקר הוותיקות, לפורום באתר שהיה קיים למעלה משנתיים נאספו ונותחו במטרה למצוא מהי החוויה של אלמנות לאורך החיים. במקביל ניסיתי לבחון מהי החוויה של השתתפות פעילה בקבוצה מקוונת. ממצאי המחקר יועלו בקרוב.

המסקנה הראשונה והחד משמעית היא שהשפעות ההתאלמנות בגיל צעיר, התמודדות עם שכול ואובדן, נמשכת לאורך עשורים רבים, משפיעה על האלמנה ועל ילדיה בתחומים רבים, ובעיקר - אינה מדוברת. רבים מהדברים שנכתבו באתר ע"י האלמנות הוותיקות היו דברים שמעולם לא דיברו עליהם. רבים מהנושאים היו חבויים מהאנשים הקרובים לאלמנה, חבויים גם מעיניה שלה. וכאן, בעיני, החשיבות המרכזית של האתר.

בהמשך הדרך הבנתי שהמקום שאינו מדובר משותף לתחומים רבים של חיינו, קיים ומשפיע על איכות החיים של כל אחד מאיתנו כפרט ועל כולנו כחברה, אשר במו ידיה יוצרת בעיות באותם מקומות לא מדוברים. אנחנו, כחברה וכפרטים, לא מדברים על נטייה מינית, לא מדברים על אלמנות ארוכת טווח, לא מדברים את הרגש, לא מדברים על המוות, ולא מדברים על עוד הרבה מאד נושאים אחרים ...

כיום אני מנחת קבוצות מוסמכת (M.A), בוגרת קורסים בדמיון מודרך (מערבי ומזרחי), NLP, The Key ועוד.
אני ונהנית גם מזמן פנוי להיות בבית, לקרוא ספרים וליהנות מכתיבה. הכתיבה הפכה משמעותית עוד יותר מבעבר אחרי הרצח של ניר. מצאתי כי זו דרך להתמודדות שלי עם מה שעולה, ודרך לחבר אחרים, דרך שלפעמים גם מצליחה להעביר מסרים.

בדצמבר 2009 הוזמנתי ע"י עמותת תהל"ה, תמיכה בהורים של להט"ב, להיות יושבת ראש העמותה. הקדשתי חלק ניכר מזמני לפעילות עד פברואר 2011. מעריכה ומוקירה את הפעילים והמתנדבים, ההורים שמוצאים בתוכם את הכוח והיכולת להצטרף לפעילות, לעשות למען עצמם,משפחתם, הקהילה והחברה כולה. בפברואר 2011 סיימתי את תפקידי בעמותה, ועכשיו אני בתקופה של כתיבה ... כייף אמיתי : - )

ניתן ליצור איתי קשר דרך האתר או במייל ayala@w-groups.com
בפייסבוק אפשר למצוא אותי בכתובת www.facebook.com/ayala.katz

אילה
 
 
מסעות בחיים | האתר נבנה ע"י אילה כץ ayala@w-groups.com  | התמודדות עם שכול ואובדן, חיים ומוות | ליצירת קשר לחץ כאן | © כל הזכויות שמורות
לייבסיטי - בניית אתרים