אתר מסעות בחיים | אילה כץ
עברית  |  English  |  
העגורים - הנצחה יוצאת דופן  |  חמישה ימים בפולין עם עדים במדים  |  מכתב לרמי, יום הזיכרון 2017  |  
 
מוזמנים לשתף :)
FacebookTwitterכנס על אלמנות ומגדר - מכון ון ליר  

Back
דף הבית >> כנס על אלמנות ומגדר - מכון ון ליר
הודעה לעיתונות מטעם מכון ון ליר, דצמבר 2007
לקראת כנס "אלמנות: בין אובדן פרטי לקטגוריה חברתית"

מחקר חדש של איילה כץ שיוצג בכנס אלמנות שיתקיים ביום ב', 3 בדצמבר במכון ון ליר בירושלים מציג את עולמן של אלמנות צה"ל הוותיקות כפי שהוא מתבטא בפורום באינטרנט. המחקר המרתק והמרגש מעלה את המקום והחשיבות של קבוצה מקוונת עבור מרבית 4000 אלמנות צה"ל. לאתר, מגלה החוקרת, נרשמים מדי יום כ-200 כניסות של האלמנות. תמצאו באתר עזרה ההדדית, שיתוף וגילוי לב, נחמה שבאה עם ההכרה כי האלמנה לא לגמרי לבדה בהתמודדות החוזרת ונשנית עם השכול.
מחקר איכותני של איילה כץ, שיוצג ביום שני הקרוב, 3 בדצמבר בכנס אלמנוֹת – בין אובדן פרטי  לקטגוריה חברתית במכון ון ליר בירושלים , חקר את התכנים שעלו בפורום במהלך שנה וחצי. מהמחקר עולה כי הפורום אפשר לאלמנות להשמיע את קולן, קול אישי שיצר קול קבוצתי חזק מאד. עלו בו סיפורי חיים קשים ועוצמות רגשיות כואבות, גם שלושים וארבעים שנה לאחר ההתאלמנות. הנשים כתבו באתר על מה שמעולם לא דובר בפומבי: "אחרי שנים של זרימה עם החיים, הדחקתי את רגשותיי ושתפתי בעצב שלי מתי-מעט מבני משפחתי וחברותי. גם לא באופן מוחלט, כי ישנם נושאים שלא העזתי לגעת בהם ולהודות בהם.... למשל, החיים עם הבעל המת והבעל החי ... וכעת, כשאני קוראת מחקרים על-כך, אני אומרת לעצמי - 'וואלה, אני לא לבד...'  זה הופך אותי לאישה נורמטיבית, ונורמאלית בעיני עצמי... וזה מנחם במידת-מה".

מהמחקר עולה כי בניגוד לדעה הרווחת בחברה הישראלית, אצל אלמנות רבות האבל נמשך גם עשרות שנים אחרי האובדן. במהלך החיים שאחרי האסון עולים בעוצמה רגשות כואבים, תחושות החמצה מייסרות, קונפליקטים ופרדוקסים. בכתיבה של האלמנות מוצגת היכולת לשלב את המוות עם החיים, לקבל את השינויים בהתמודדות עם השכול לאורך החיים, את השמחה והעצב המתקיימים בו בזמן עם לידת נכד, למשל, המעלה גם את תחושת ההחמצה, יחד עם אושר ללא גבולות. מתוך המחקר עלה כי רבות מהאלמנות מתמודדות עם האובדן רק שנים רבות לאחר האירוע: "חיי התנהלו ברווחה גם בזוגיות הבאה. וכמו רבות מכן, גם אצלי האבל התחיל פתאום אחרי משהו כמו 25 שנה. אולי בגלל שהריצה נפסקה".
מחברת המחקר היא איילה כץ, אלמנתו של רמי כץ ז"ל, אשר נפל במסגרת שרות מילואים ב"אסון צאלים א'" ב 17 ביולי 1990. איילה הקימה לפני כשנתיים אתר אינטרנט עם פורום לאלמנות צה"ל, ממנו נלקח החומר למחקר.

מטרת יום העיון לערוך דיון השוואתי על אודות נשים אלמנות בחברות שונות באגן הים התיכון בו, על פי רוב, מרקם החיים החברתי מאורגן סביב היחידה המשפחתית או הזוגית. כתוצאה מכך, לא אחת, האלמנה מוצאת את עצמה במעמד שולי, המאלץ אותה להתמודד עם חוויות של הדרה חברתית, עם קשיים כלכליים ועם פיקוח מתמיד על מעשיה ועל התנהגותה.

לצד ההדרה יש בקהילות מסוימות רומנטיזציה של האלמנה. בטקסטים ספרותיים, בקולנוע ובאמנות היא לעתים מצטיירת כאישה פנויה ונחשקת. מצבן של האלמנות מעורר מבוכה ובלבול וכתוצאה מכך מופנות אליהן ציפיות חברתיות ותרבותיות שונות וסותרות. בכנס יידונו סוגיות בנושא מעמד האלמנה ותפקידה בחברה, הציפיות מהאלמנה ועוד. כמו כן יתקיימו דיונים על אלמנות צה"ל, מעמדן של אלמנות דרוזיות ובדואיות וכן על אלמנות באגודת השומר, האלמנות במגילת רות ועוד.
 
מסעות בחיים | האתר נבנה ע"י אילה כץ ayalaks@gmail.com   | התמודדות עם שכול ואובדן, חיים ומוות | ליצירת קשר לחץ כאן | © כל הזכויות שמורות
לייבסיטי - בניית אתרים